• Ziņas
  • Iespējas
  • Kalendārs
  • Projekti
  • Ziņo par naidu
  • Atbalsti
  • Par mums

LGBTQIA+ kopiena un dabaszinātnēs un tehnoloģijās

2. decembris, 2021 pl. 9:00


Pagājušajā nedēļā tika atzīmēta starptautiskā Queers in STEM dienu. Gluži par pasaules mēroga svinamo dienu kopienai to pašlaik ir grūti nosaukt, jo savu popularitāti šai tēmai vēl tikai jāiegūst, tomēr arī LGBT un viņu draugu apvienība Mozaīka ir rīkojusi nelielu diskusiju, kurā četras sievietes no kopienas – esošās un topošās Latvijas zinātnieces no dažādām Eiropas universitātēm - dalījās savā pieredzē. Drīzāk es to pat nosauktu par mēģināšanu izprast, saskatīt savu pieredzi, kontekstualizēt savu virzību zinātnē un piederību LGBTQIA+ kopienai.


Zinātne kā tāda, bet īpaši dabaszinātnes, ir izbūvējušas sev apkārt šo aukstās racionalitātes auru, kas ir nekļūdīga un nemainīga jau simtiem gadu. Šobrīd nav dzimumā vai rasē balstītu oficiālo šķēršļu iesaistīties pētniecībā, bet ārējais zinātnes tēls no noklusējuma stāvokļa nav daudz mainījies. Sievietes un etniskās minoritātes vēl arvien netiek pienācīgi pārstāvētas, to pašu var attiecināt uz LGBTQIA+ kopienu.

Runāt par problēmām var tikai tad, kad šīs problēmas ir atzītas. Ir nepieciešamas daudzas neveiklas sarunas pirms mēs varēsim patiesi atklāt likumsakarības. Pie absolūtas nulles redzamības grūti runāt par diskrimināciju vai papildus šķēršļiem. Problēmu nav tikpat ļoti, cik nav kopienas.

Lai gan nekāda aizlieguma būt biseksuālai ķīmiķei ar spilgti zaļiem matiem nav, jauniešiem ir grūti ieraudzīt sevi šajās jomās, neredzot priekšgājējus. Pagātnes sekas jūtamas vēl tagad. Un pagātnes kļūdas zinātnes mistificēšanā ir ne vien sociālā netaisnība, bet arī zinātniska izgāšanās – kādreizējie pieņēmumi, ka sievietes vai melnādaini cilvēki būtu mazāk intelektuāli attīstīti, tābrīža pētnieku uzskatos balstīti likumi un medicīniskās prakses, kas paredz viendzimuma attiecību kriminalizāciju vai uzskatīšanu par slimību, ir aizkavējuši mūsu iesaisti pētniecības laukos, un tagad šī aizkavēšanās tiek norakstīta uz mūsu pašu inertumu.

Atšķirībā no humanitārajam un sociālajām zinātnēm, kur piederība kopienai var būt kā daļa no pētniecības lauka, zinātniekiem dabaszinātnēs un inženierijā šāda iespēja parasti negadās. Līdz ar to jāņem vērā, ka redzamības nodrošināšana ir papildus emocionālais darbs. To nevar prasīt tikai no kopienas cilvēkiem, tam būtu jāmainās visas jomas ietvaros. Kā? Gluži kā jebkurā kolektīvā – jāsāk ar to, ka fakts, ka it visi ir hetero un cis nav noklusējuma stāvoklis. Iekļaujoša valodu ikdienā ir milzīgs solis uz priekšu. Lai gan parasti uzskatām, ka par savu privāto dzīvi darbā nerunājam, īstenībā piesaucam to nemitīgi, šis ir labs iemesls papētīt pašam sevi (jā, papētīt) un savu izteiksmes veidu.

Vēsturiski vispopulārākais traģiskais piemērs par to, kā ģeniāls LGBTQIA+ kopienas cilvēks nav spējis nodzīvot pilnvērtīgu dzīvi diskriminācijas dēļ, ir Alans Tjūrings - mākslīgā intelekta teorijas pamatlicējs. Pateicoties viņam mums ir datori, pateicoties viņa darbam tika arī ievērojami samazināts Otrā Pasaules kara upuru skaits. Viņš tika apsūdzēts homoseksuālitātē, kas tobrīd Lielbritānijā bija krimināli sodāma un pēc piespiedu ķīmiskās kastrācijas un atlaišanas no Mančestras Universitātes dzīvi beidza pašnāvībā.

Šobrīd, protams, situācija ir krietni citādāka. Bet kopienas cilvēki vēl arvien piedzīvo mobingu, ir spiesti izvairīgi atbildēt uz jautājumiem par privāto dzīvi, atliek dzimuma maiņas operācijas, baidoties zaudēt darbu. Zinātne vēl arvien ir konservatīva joma. Bet jābūt sabiedriskās domas virzītājspēkam, elastīgai un pieejamai visiem. Ilgu laiku tā bija liegta daudzām sabiedrības grupām, uzstājot uz konkrētām naratīvām par to, kam pētniecībā ir vieta. Tad nu nepietiek tagad, pagātni kompensējot, atvērt durvis. Ir arī aktīvi jāaicina iekšā. Mums ir vieta pie šī galda. 


Marika Kacare / LGBT un viņu draugu apvienības MOZAĪKA valdes locekle



Jaunākie ieraksti

  • LGBT Nams saņems ievērojamu ziedojumu no Printful investora
    17. mar. 2023
  • Īpašā “Neona pavasaris” seansā diskutēs par LGBTQ kopienas redzamību Latvijā
    22. feb. 2023
  • Latvijas sabiedrība kļūst atvērtāka pret LGBTQ, vienlaikus Eiropā nāvējošākais gads pēdējo desmit gadu laikā
    21. feb. 2023
  • Mozaīka strādā pie MPOX ierobežošanas Latvijā
    10. jan. 2023
  • Pasniegtas Dažādības balvas par ieguldījumu LGBTQ tiesību attīstībā Latvijā
    20. jūn. 2022
  • “Ziedošana dubultā ir vissirsnīgākā!” Mozaīka uzsāk ziedojumu vākšanas kampaņu
    28. jan. 2022
  • Pola Verhuvena filma “Apmātība” Latvijas kinoteātros
    3. dec. 2021

Piesakies jaunumiem

Vai tev patīk mūsu saturs? Izmanto iespēju pieteikties jaunumu saņemšanai savā e-pastā un esi informēts pirmais par aktuālajiem kopienas jautājumiem.

PIETEIKTIES SAŅEMT JAUNUMUS

 

Atbalsti satura veidošanu

Vai tev patīk mūsu saturs? Izmanto iespēju pieteikties jaunumu saņemšanai savā e-pastā un esi informēts pirmais par aktuālajiem kopienas jautājumiem.

 ATBALSTĪT SATURA VEIDOŠANU
  

Notikumu kalendārs

Seko līdzi notikumiem, kuros piedalās LGBT House Riga un mūsu draugi!


LGBT House tīmekļvietne tapusi projekta “LGBT Latvijā 2020” ietvaros, ko finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

© LGBT House Riga, 2020